wyświetlanie
sortuj

Instrukcja montażu wykładzin

Wykładziny PCV od dawna są stosowane z dużym powodzeniem we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach. Wykorzystywane są one do wykończenia wnętrz biur, szkół, klubów fitness, siłowniach, przedszkoli itp. Ich funkcjonalność spowodowała, że również coraz częściej wykładziny montowane są we wnętrzach domowych np. w kuchni, w łazience czy w przedpokoju.

Ze względu na główną zaletę stosowania wykładzin jaką jest nieprzepuszczalność wody i łatwe utrzymanie czystości, wykładziny PCV już od dawna można spotkać w szpitalach, restauracjach, kinach czy teatrach.

Dzięki temu, iż wykładziny podłogowe PCV z biegiem lat stały się coraz bardziej powszechne, producenci zaczęli wzorować swoje wykładziny na motywy paneli, drewna czy płytek podłogowych co daje efekt nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Takie też wysokiej jakości wykładziny PCV znajdziesz bezpośrednio w naszym sklepie.

Prostota montażu wykładziny sprawia, że wiele osób samodzielnie decyduje się na jej montaż we własnym domu. Zaś jej niska cena i różnorodność sprawia, iż do każdego pomieszczenia możesz znaleźć produkt, który idealnie komponuje się z Twoim wnętrzem, zarówno pod względem estetycznym jak i jakościowym.

Wybierając idealną wykładzinę, należy wiedzieć, że w sklepach są dostępne obecnie wykładziny w dwóch wariantach, w zależności od powierzchni użytkowej,na jakiej ma ona zostać zamontowana. Wyróżniamy dwa rodzaje wykładzin:

 • wielowarstwowe – heterogeniczne<;/li>
 • jednowarstwowe – homogeniczne.
  • Wykładziny wielowarstwowe stosowane są w pomieszczeniach najczęściej użytkowych takich jak:

   • gabinety stomatologiczne i lekarskie;
   • szpitale, biura, szkoły, przedszkola;
   • obiekty sportowe, handlowe i przemysłowe.

   A zatem stosuje się je wszędzie tam, gdzie powierzchnia najbardziej narażona jest na duże natężenie ruchu oraz na zabrudzenia. Również niska cena przemawia i zachęca do wyboru wykładziny PCV.

   Decydując się na montaż wykładziny, mamy możliwość wyboru między układaniem wykładziny z koniecznością użycia specjalistycznego kleju lub bez jego użycia. Obie metody mają swoje zalety.

   Montaż wykładziny bez użycia kleju jest zdecydowanie tańsza, poza tym, po zdjęciu wykładziny, istnieje możliwość dalszego użytku ze znajdujących się pod nim parkietu czy paneli. Dlatego też montaż linoleum bez kleju, jest idealna dla osób, które lubią częstą zmianę aranżacji danego pomieszczenia. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo firm oferujących bogaty wybór wykładzin, z szeroką gamą wzorniczą i kolorystyczną.

   Jak położyć wykładzinę PCV

   Decydując się na samodzielne położenie wykładziny PCV, musisz zaopatrzyć się w niezbędna narzędzia takie jak:

   • wykładzina – linoleum;
   • ostry nóż;
   • miarka;
   • szpachla;
   • klej;
   • sznur spawalniczy;
   • frezarka;

   Przed przystąpieniem do montażu wykładziny, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być równe, dlatego w razie potrzeby, można użyć samopoziomujących wylewek. Wszelkie zanieczyszczenia muszą być usunięte, gdyż źle przygotowane podłoże lub zanieczyszczenia, sprawią, że pod powierzchnią wykładziny, odczuwalne będą wszelkiego rodzaju nierówności takie jak kamyki, nierówny beton itp.

   Zanim zamontujesz wykładzinę, musi ona dostosować się temperaturą do takiej jaka panuje w danym pomieszczeniu, by uniknąć jej rozciągnięcia lub skurczenia.

   Kolejnym etapem przed ostatecznym montażem jest dokładna przymiarka wykładziny do podłoża, na którym ma się ją położyć. Następnie zwijamy wykładzinę i pokrywamy powierzchnię podłogi specjalistycznym klejem. Do tego właśnie potrzebna jest szpachla. Na mokry klej, nakładamy starannie wykładzinę i dokładnie ją dociskamy do podłoża, docinając wystające krawędzie.

   Na dużej powierzchni, wykładzinę PCV musimy położyć z kilku kawałków, ściśle do siebie przylegających. Należy jednak pamiętać, że układając wykładzinę ze wzorem, jej poszczególne części muszą do siebie pasować pod względem estetycznym. Miejsca łączenia wykładziny czyli w szczelinach, należy wypełnić specjalnie do tego przeznaczonym sznurem spawalniczym, który to pod wpływem temperatury topnieje, zaś wystygnięciu, wypełnia wszelkie nierówności, a nadmiar wypełnienia należy odciąć nożem.

   Ile kosztuje położenie wykładziny PCV

   Koszt położenia wykładziny jest zdecydowanie niższy niż montaż płytek czy paneli. Cena uzależniona jest od powierzchni i rodzaju wykładziny. Położenie wykładziny na prostej powierzchni zaczyna się już od 15zł za m2. Do tego należy doliczyć zakończenia i listwy. Ceny idą w górę jeśli wykładzina ma być montowana na schodach.

Sklep internetowy floorplanet oferuje wykładziny pcv firm Tarkett, Polyflor, Gerflor. Dostarczamy przemysłowe wykładziny do szpitali, domu, biura, magazynu, szkoły i innych obiektów. Zapraszamy!
realizacja POZEO